2013. június 30., vasárnap

Bécs-Párizs III/1.

  BÉCS-PÁRIZS 1970.
A Hotel Brittany




Délelőtt 10 órakor indult az Arlberg expressz Párizs felé...





Utunk célállomása Párizs, latin nevén Lutetia, Franciaország fővárosa. A Szajna partján terül el, Európa egyik legnépesebb városa.






A II. osztályú kocsi 3 emeletes ágyai nem jelentettek éppen kéjutazást...





A Hotel Brittanyban a 7. emelten kaptunk szobát. Fürdőszobát adtak külön, de a WC a folyosón.





Szerencsénk volt, mert szállodánk a belvárosban volt, a rue Saint Lazare-on, így esti sétáinkon nem kellett drága valutáért járműre szállni.





Megérkezésünkkor kaptunk 10 db metrójegyet, mellyel jól kellett gazdálkodnunk: 1 jegy 1 frank.

2013. június 29., szombat

Bécs-Párizs II.

  BÉCS-PÁRIZS 1970.
Átutazóban




Innsbrucknál feltűntek a havas Alpok! Több útitársunkat is várták az állomáson rokonaik, ismerőseik, barátaik.





Feledhetetlenül szép út vezetett az Alpokban. Az akadálytalan vasúti közlekedés és a sok-sok utazással töltött idő teret engedett a fényképezésnek és a hosszas beszélgetésnek.





A táj, amelyben Bécs elterül, egyedülállóan szép és változatos. A Duna jobbpartján félkörben öleli körül a várost egy zöldövezet, a kerek 700 négyzetkilométeren elterülő Wienerwald, a bécsi erdő. Kies dombjai az Alpok utolsó nyúlványai.





Az Inn mellett szelídebb a táj...





A folyó a Duna 517 km hosszúságú, jobboldali mellékfolyója: Svájcban ered, Ausztriában és Németországban folytatja útját.





Hosszú időt töltöttünk a vonaton, így arra is jutott idő, hogy néhány ausztriai impressziót és valóságot papírra vessünk.





Jobban élnek az emberek vajon ott, mint nálunk? Bár az iparcikk és ruhanemű olcsóbb, a keresetek is jobbak valamivel, mégsem elegánsabbak az emberek! Drága a lakás és az élelem.





Az átlagos jövedelem havi 3500 schilling, a régi lakásbér 200, az új már 600 schilling havonta. Az új lakások többnyire 3 szobásak és 70 négyzetméter alapterületűek.





Keresztülutaztunk Sávjcon - hosszan haladt a vonatunk a Genfi-tó partján.





A Genfi-tó méretét tekintve Közép-Európa második legnagyobb édesvizű tava a magyar Balaton után. A tó 60 százaléka Svájcé, a fennmaradó 40 pedig Franciaországhoz tartozik.  






Fontosabb városok a tó svájci partján: Genf, Lausanne, Vevey és Montreux.





Itt gyilkolták meg Erzsébet királynét 1898. szeptember 10-én, amikor is a boldogtalan asszony végzetes svájci útjára indult, s a Genfi-tavon kirándult. A kikötőben egy olasz anarchista merényletet követett el a királyné ellen.






De folytatva a bécsi összegzésünket, bizony a belvárosban az autóparkolás sokba került! 3 óra 25 schilling! És szemtanúi voltunk, hogy milyen erélyesek a bécsi rendőrnők...





Az 1000 köbcenti feletti kocsik ára 35-65 ezer schilling, a Mercedes 107, a diesel 117 ezer schilling.

2013. június 28., péntek

A kutya parvovirusos bélgyulladása


Hogyan előzhetjük meg a kutya parvovirusos bélgyulladását?

A levelet N. Jánosnétól kaptam SZARVASRÓL: „Kedves Doktor úr! Egyszer régebben a kedvenc cicánk betegségével kapcsolatban kerestem meg. A cica meggyógyult, azóta többszörös „nagymama”. Most egy újabb kérésünk, kérdésünk volna.
A kisunokám az egyik barátunktól kapott a születésnapjára egy nagyon szép fajtatiszta kiskutyát. Nem oltották be a betegségek ellen, mert a szuka minden évben megkapja a kombinált vakcinát, azt mondták 8 hétig védve van a kiskutya, majd utána oltassuk be az állatorvossal és akkor kap könyvecskét is.
Sajnos azonban a baj bekövetkezett, mert az elhozatala után 8 vagy 9 nap múlva a kisállat nem evett, bágyadt lett, majd hányás-hasmenés következett. Mivel a kutyusnak jó étvágya volt, gyomorterhelésre gondoltunk és arra, hogy a koplalás meg a teakúra rendbe hozza. Ha pedig mégsem, elvisszük az állatorvoshoz. Az állat azonban olyan gyorsan kimúlt, hogy erre már nem volt lehetőség.
A kisgyerek unszolására beleegyeztem, hogy veszünk egy ugyanolyan kiskutyát, de csak akkor ha a Doktor úr tájékoztatott arról – ha így a leírtak alapján meg lehet mondani –, hogy mi okozhatta a bajt, és a következőkben mi a teendőnk, hogy ez a betegség ne fordulhasson elő.
Nemcsak én várom, és előre is megköszönöm a válaszát, de a kisunokám is, aki még türelmetlenebb, hogy újra lehessen kis kedvence…”
Tisztelt Olvasónk! Bár a távdiagnózis valóban nem könnyű dolog, de leírása szinte bizonyossá teszi, hogy a kiskutyában a parvovirusos hasmenés lépett fel, a gyors elhullást pedig – miután a vírus a szívizomban is képes megtelepedni – szívhalál okozhatta.
Jóllehet a kiskutyák hasmenését számos egyéb kórokozó is előidézheti, így paraziták (orsóférgesség stb.), baktériumok (szalmonellózis, klosztridiumok stb.), vírusok (pl. fertőző májgyulladás), de a leírt eset parvovirusos fertőzésre utal. Ez a vírus okozta betegség manapság is a kutyák egyik legelterjedtebb, legtöbb veszteséget okozó bántalma!


Mi okozza?
A betegséget egy nagy ragályozó képességű, apró kórokozó a PARVOVIRUSOK CPV-2 típusa okozza. Nagy fertőzőképességére jellemző, hogy a hetvenes évek végén csupán 6 hónapra volt szüksége ahhoz, hogy az egész földön elterjedjen. Az első megbetegedéseket az USA-ban a 70-es évek végén észlelték, Magyarországon pedig 1980 tavaszán került megállapításra.
A kórokozó azért tudott ilyen gyorsan elterjedni a világban, mert a beteg állat igen nagy mennyiségben üríti a vírust, annak igen nagy az ellenálló képessége, a környezetben sokáig fertőzőképes marad, és a fertőtlenítőszerekkel szemben is nagyon ellenálló.
A fertőződés
A beteg állatok a bélsarukkal nagy mennyiségben ürítik a vírust, amit szájon át vesz fel a fogékony állat. A betegség terjesztésében a kutyáról-kutyára való átvitelnek van a legnagyobb jelentősége, de a fertőzés terjesztésében szerepet játszhatnak a különféle ragályfogó tárgyak (ketrecek, szállító eszközök, szerszámok stb.), sőt megfigyelések szerint akár a patkányok is. Különösen nagy lehetőség nyílik a betegség terjedésére ott, ahol sok állat megfordul (kiállítások, rendelők, kutyapanziók stb.).
Miután a kutya szájon át felvette a vírust, a kórokozó a garatba és annak nyirokcsomóiba jut, majd betör a véráramba, és virémia jelentkezik.
Nagyon rövid idő múlva a vírus a bélcsatornába jut, és kialakul a parvovirusos bélgyulladás jellemző kórképe.
Tünetek
Többnyire 2-4 napos lappangási idő után hirtelen jelentkező öklendezés, hányás és nagyfokú elesettség, majd egy-két napon belül bőséges hasmenés lép fel. A híg bélsár bűzös, eleinte sárgás, majd a bélhám fokozott pusztulása miatt vörhenyes, véressé válhat.
A betegek többnyire hőemelkedés mellett bágyadtak, étvágytalanok. A kutyák elesettek, nehezen késztethetők mozgásra. A hasfal áttapintásakor a belek fájdalmasak. A súlyos hasmenés következtében kiszáradás alakul ki. Ezt jelzik a beesett szemek és a bőr rugalmasságának a csökkenése. Ilyenkor, ha az állat bőrét ráncba emeljük, a bőr csak lassan simul el.
Előfordulnak túlheveny esetek, amikor az állatok a tünetek megjelenését követő 2-3 nap múlva elhullanak, amint arról Olvasónk is panaszkodott. Máskor azonban akár 8-12 napig is elhúzódik a bántalom.
Nagyon súlyos betegség
Fogékony kutyákban 50-90 százalékos megbetegedési arány mellett, főként a fiatal állatokban az elhullás beavatkozás hiányában meghaladhatja az 50 százalékot is. A szövődményként jelentkező tüdőgyulladás a hányadék légutakba jutásának a következménye.
Amint arról az előbbiekben olvashattunk, a fiatal néhány hetes kiskutyák esetében szívizomgyulladás is előfordulhat. E kórkép jelentkezése során – sokszor különösebb előzmény nélkül – hirtelen elpusztulhatnak a kis állatok. Elhúzódó esetekben légzési nehézségek és szívelégtelenség is felléphet.
Gyógykezelés
A betegség orvoslása mindössze a tünetek enyhítésére szorítkozik. A legfontosabb feladat, hogy a folyadékpótlásról valamint a hányás és hasmenés gyógyszeres csillapításáról gondoskodjunk.
A baktériumos szövődmények megelőzésére széles hatósugarú antibiotikumokat kell adni. Kedvező hatás várható a görcsoldók, a vitaminok (főleg az E-vitamin), a vérzéscsillapítók (konakion) és a májkivonat adagolása után. Szükség lehet a szívműködés és a vérkeringés gyógyszeres serkentésére, ami ugyancsak állatorvosi feladat.
A gazdi teendői
A betegség hányással, hasmenéssel járó szakaszában nem kaphat enni a kutya, különben csak rosszabbodna az állapota. A folyadékellátása azonban nagyon fontos!
Az emésztőszervi tünetek átvészelését követően a károsodott bélszakaszok kímélése érdekében szigorú diétára kell fogni az állatot! Kezdetben burgonyapürét, szétfőtt rizst, később főtt csirkehúst is kaphat naponta többször kis mennyiségben a beteg kutya. A biztonság érdekében még a gyógyulást követő héten is folytatni kell a diétát.
Tekintettel arra, hogy a hasmenéses bélsárral a kutya környezete is a kórokozó óriási tömegével szennyeződik, szigorú higiéniás intézkedésekkel nagy gondot kell fordítani arra, hogy a beteg állat környezetében levő kutyák fertőződését elkerüljük. Itt jegyzem meg, hogy az ember a vírus iránt nem fogékony!
Védekezés
Igaz, hogy a vakcinázott szukák kölykei a kolosztrummal jelentős mennyiségű ellenanyaghoz jutnak, melyek általában 6-8 hetes korukig, esetenként azonban jóval hosszabb ideig kellő védettséget biztosítanak a kölyköknek. Utóbb azonban az ellenanyagok fokozatosan eltűnnek, és a kutyák a fertőzés iránt fogékonnyá válnak.
Amikor a kutyakölyköket 6-8 hetes korban eladják vagy elajándékozzák, célszerű az első vakcinázást akár 6 hetes korban is elvégezni. Az oltást az állatorvos a sorszámozott Kisállat egészségügyi könyvbe bejegyzi, és ezzel kell a kutyát átvenni!
Az oltást a 8-12. és 16. héten kell megismételni, mely során polyvalens (parvovirus, szopornyica, fertőző májgyulladás, leptospirózis és parainfluenza elleni) vakcinát alkalmazhatunk. A vakcinázást évente egyszer meg kell ismételni.
Több gazdi kérésére megjegyzem, hogy az állatorvos által beragasztott oltási címkén a betűjelek az alábbi betegségeket jelentik: D = szopornyica,
H = fertőző májgyulladás,
L = leptospirózis,
P = Parvovirus fertőzés,
Pi = parainfluenza,
R (Rabies) = veszettség.
 
(A cikk megjelent dr. Radnai István tollából a Kistermelők Lapjában 2009.őszén.)

2013. június 27., csütörtök

Bécs-Párizs I/7.

 BÉCS-PÁRIZS 1970.
 Fontosabb városi középületek




A városi színház
Az operák és a színházak Bécsben világjelentőségű művészi műhelyek. A háborúban szétrombolt és a régi tervek alapján újjáépített Staatsoper és a Burgtheater, a Ringen a maguk nemében a hagyományokban leggazdagabb intézmények közé számítanak. Az osztrák állami színházak, amelyekhez az említetteken kívül a Volksoper és az Akademietheater is tartozik, kerek 2000 munkatársukkal a világ legnagyobb színházi vállalatát képviselik. 





Elsétálunk az opera előtt
A zenedráma elsősorban a Staatsoperben talál otthonra, a klasszikus bécsi operetteket a Volksoperben és a Theater an der Wienben játsszák. Az utóbbi színház a modern musical otthona is.





A Szépművészeti Múzeum
Múzeumokból és gyűjteményekből nem kevesebb, mint kerek százat találunk Bécsben. Feltétlenül felkeresendő közülük a Kunsthistorische (Szépművészeti) Múzeum a világ egyik legértékesebb festménygyűjteményével, amelyből különösen Breughel, Tizian, Rubens, Velasquez, Dürer alkotásai emelkednek ki.





A városi múzeum





Az 1958-ban épített Stadthalle, városi csarnok befogadóképessége 16 ezer fő.





A Városi Park mai "kursalonja"
A Stadtpark (Városi Park) közepén tavacska fekszik, a Wien folyó választja ketté. 1862-ben nyitották meg a nagyközönség számára.





Az élelmiszerüzletek kirakatai mindenütt tömöttek, de a mi pénztárcánkhoz mérten drágák.





Az "új Bécs" fogalma alatt értenek általában mindent, amit Ausztria fővárosa a háború óta alkotott. Az újjáépítésből egy új város építése lett, amelynek középpontjában az ember áll, aki itt él, s akinek jól kell éreznie magát.





Nemzetközi elismerést élvez a "szociális Bécs" is, amelynek óvodái, játszóterei, sportpályái, parkjai, népfürdői és kórházai világszerte figyelmet keltenek. Igazi úttörő teljesítményt nyújtott a város fiatalokra és öregekre egyaránt kiterjedő jóléti intézkedéseivel.





Elbúcsúzunk Bécstől a csendes külváros egyik nyugodt, tiszta utcájának képével, ettől a kedélyes, szép, de mégis valahogy idegennek ható várostól... Vonatra szállunk és hatágyas kupékba zsúfolva robogunk tovább Svájcon át Párizs felé...

2013. június 26., szerda

Bécs-Párizs I/6.

BÉCS-PÁRIZS 1970.
Szórakozás




Bécsi jókedv - bécsi jó bor: az alapot a városkörnyéki szőlők adják! A bornak, amely nemcsak a város körüli táj, hanem lakói életstílusa kialakulásában is fontos szerepet játszik, tekintélyes hagyományai vannak - amint egyébként csaknem mindennek Bécsben. Probus római császár már a 3. században bevezette a szőlészetet a Vindobona katonai tábort körülvevő kies dombokon. Mária Terézia császárnő később a Buschenschenkek (borkimérések) intézményesítésével vetette meg a mai Heurigerek alapjait. Heurigernek, ideinek nevezik mind a túlnyomórészt fehér helybéli bort, mind a kedélyes vendéglőket, amelyekben mérik. A kocsmákat az ajtajuk fölé tűzött zöld lomb vagy zöld lámpácskák jelzik. Zömmel a bécsi dombvidék egykor önálló hegyközségeiben találhatjuk őket. Heuriger-vendéglőikben, a bécsi dal és a bécsi népzene hajlékaiban hamar megértjük, mit is jelent a Gemütlichkeit, a kedélyesség: itt senki nem marad soká "idegen", mindekit készséggel felvesznek a ("pohár")közösségbe.





A Griechenbeisl Bécs egyik legrégibb fogadója. Olyannyira régi, hogy 1447-ből származó írások már említik. A jelenlegi ház az egykori Vindobona római katonai tábor köveire épült. Túlélt földrengést, tűzvészt, pestist és két török támadást is. Sárga Sasnak is nevezték.





A muzsika mindig Bécsnek, a művészet városának fő jellemzője volt. A zenei élet ezért itt egyedülállóan változatos, sokrétű. Nem telik el nap figyelemre méltó hangverseny nélkül. Világszerte a legkiválóbbak között tartják számon a bécsi filharmónikusok 1842-ben alapított zenekarát s a csak kevéssel fiatalabb másik együttest, a bécsi szimfónikusokat. A két zenekar a hagyományokban gazdag koncerttermekben a Musikverein és a Konzerthaus épületében szerepel. Különleges élményt jelentenek a Wiener Sangerknaben koncertjei. Sok szóló- és kamarahangversenyt rendeznek a régi Bécs barokk palotáinak pompás falai között. A nyári hónapokban azonban a muzsika minden keretet szétfeszít itt, s felcsendül a Városháza Arkadenhofkoncertjein, a parkokban, sétányokon rendezett szabadtéri koncerteken.





Az Operaház minden februárban az Operabál színhelye, nézőterén 2200 látogató fér el. Csak itt nyitják balról a keringőt.





Az operett központja Bécs volt.





Praternek nevezik mind a Duna-csatorna és a Duna között elterülő természetes parkot, mind az annak északi részén található, világszerte ismert vidámparkot. Az 1897-ben épített óriáskerék mögött terül el a Wurstelprater gyermekparadicsoma körhintáival, miniatűr autó-versenypályáival, elvarázsolt kastélyaival és sok más szórakozási lehetőségével.





A bécsi jégrevü




Bécsben éjjel sem áll meg az élet, számos klubja és bárja az éjszakai szórakozás csomópontja. De nagyon élvezetes a gyönyörű városban egy késői séta is...





Kapitalistáéknál a lehető legnagyobb vendégforgalom érdekében minden eszközt bevetnek. A Scotch táncos mulató reklámkártyján, amit kaptunk még komoly térkép is van a biztos rátalálás érdekében!

2013. június 25., kedd

Bécs-Párizs I/5.

 BÉCS-PÁRIZS 1970.
Templomok




A város belvárosában levő méltóságteljes Staphansdom, Szent István-székesegyház építését 1240 körül kezdték meg, 136 méter magas tornya Bécs legrégibb jelképe.





Az Apostolok cselekedeteiben szereplő első keresztény vértanúnak, Istvánnak szentelték a Stephansplatzon található katedrálist, s a teret, melyen áll, szintén a megkövezett prédikátorról nevezték el.





Az épület keletre tájolt, főbejárata, a Riesentor (óriáskapu) a késő román kőfaragó művészet egyik legszebb emléke. Magyar mesterek építették.





A székesegyház a legszebb gótikus templomok közé tartozik, s nagy műalkotások seregét rejti falai között.





Egy kis kolostor





A Károly-templomot VI. Károly építtette 1716-ban a pestis járvány emlékére 304 ezer arany forintért.





Templom a szállodánk közelében


2013. június 24., hétfő

Bécs-Párizs I/4.

 BÉCS-PÁRIZS 1970.
Rengeteg szobor van a városban!




Mozart, az osztrák klasszicista zeneszerző, zongorista, karnagy és zenepedagógus emlékműve a Várkertben.






Tisztelettel őrzi a tekintélyes zeneköltő emlékét a város.





Hieronymous Colloredo érsek rendelte Bécsbe Mozartot, de több ízben megalázóan bánt a zeneszerzővel, aki végül annyira megsértette a főpapot nem hagyva magát, hogy kidobták a palotából. Amikor letelepedett a császárvárosban a zeneszerző, elsősorban tanításból tartotta fenn magát.





Goethe, a német író, költő, grafikus, művészetteoretikus, természettudós, jogász és politikus, a német irodalom egyik klasszikusának, a világirodalom egyik legnagyobb költőjének a szobra a Várkertben. Goethe akarata szerint ül a szobor, mert nem kívánt több száz évig állni.





Schiller, német költő, drámaíró, filozófus, történész, a legjelentősebb német drámaíró, valamint a weimari klasszikusok jelentős képviselőjének szobra, mögötte a pestis emlékére épített hálaszobor.






Johann Strauss osztrák zeneszerző, zeneköltő szoborkompozíció. Keringőiről nyerte hírnevét, a bécsi Orpheusz névvel is illetik.





Amint utcai sétánk során megtudták, hogy magyarok vagyunk, elárasztottak vásárlási ajánlattal. Bizonyos üzletekben forinttal is lehetett volna fizetni, ezekben a boltokban beszélt valaki magyarul, és azonnal azokat az árukat ajánlották, melyek itthon nincsenek vagy lényegesen drágábbak.





Akár alkudni is lehet és a vásárlást megköszönve golyóstollat, rágógumikat is ajándékoznak.





Az előzékeny kiszolgálás nálunk hiánycikk - sajnos! Pedig a mi árukészletünk sem gyengébb...