2014. október 31., péntek

NDK-tanulmányút VI/6

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Az emlékkönyv 
Mielőtt másnap reggel továbbindultunk volna Lipcsébe, megkért az elnök Herr President, hogy írjak néhány sort az emlékkönyvükbe. Megtettem: 
A legnagyobb elismerés hangján kell megköszönnöm azt a meleg baráti fogadtatást és minden igényt kielégítő ellátást, amit a Grün Erik tsz részéről élvezhettünk mi, a belvárdgyulai Közös Út MgTSz 16 tagú magyar csoportja. 
Nemcsak azért töltöttük hasznosan az időnket, mert a sokrétű program minden szakmai és kulturális igényünket kielégíthette, de azért is, mert sokmindent láthattunk és tapasztalhattunk, amit otthon is hasznosítani tudunk saját gazdaságunkban.
Különösen tetszett a takarmánykezelés és -tárolás, az állattenyésztésben a nívós és eredményes tenyésztői munka, a példamutató növényápolás és az igényes géppark.
Külön köszönetet kell mondanom a gazdaság vezetőjének, hogy biztosította mindazon környékbeli gazdaságok megtekintését is, melyek tapasztalatai az otthoni munkánkban is hasznosíthatók lesznek.
Úgy érzem, hogy ez a cserelátogatás, egymás munkájának és eredményeinek, valamint kultúrájának és a környék nevezetességeinek a megismerésével hasznos, szórakozásaival pedig kellemes és kikapcsolódást nyújtó, feltétlenül továbbfejlesztendő kezdeményezés.

2014. október 30., csütörtök

A csirkék fertőző anaemiája


Néhány tanács a baromfiszezonra (8.)
A CSIRKÉK FERTŐZŐ ANAEMIÁJA
A csirkék felnevelési betegségeit ismertető cikk-sorozatunkban több olyan bántalmat ismertettünk, melyek fellépése során a gyógykezelés már nem vagy alig vezet eredményre (pl- Marek-betegség stb.) a nagyfokú gazdasági veszteség, kiesés stb. azonban megfelelő védekezési eljárással (pl. vakcinázás) megelőzhető. A Kistermelők Lapja előbbi számaiban részletesen elmondtuk ezen betegségek jelentkezésének, fellépésének megelőzését szolgáló lehetőségeket.
Ezúttal ismét egy világszerte elterjedt, de alig néhány évtizede felismert (1979) és a csirkeállományokban 10-35%-os elhullással járó – mely számos esetben a 60%-ot is elérheti – vírusokozta bántalomról, a fertőző csirke-anaemiáról, a fertőzés kialakulásáról, a betegség tüneteiről és a megelőzés lehetőségeiről fogunk szót ejteni.
A csirkék anaemiával („vérfogyottság”) és a lymphoidszövetek (nyirok) pusztulása miatt súlyos immunszupresszív (az immunreakció elnyomása, gátlása) hatással járó betegsége. Ma világszerte elterjedt az intenzív baromfitartással rendelkező országokban.
A kórokozó, a csirke-anaemia vírusa a circovírusok közé tartozik, melyet először 1979-ben, mindössze néhány évtizeddel ezelőtt Japánban izolálták. Hazánkban első ízben DREN és mtsai írták le (1988), vírusát is izolálták 1991-ben (FARKAS) és később (1996) szerológiai módszerekkel megállapították a fertőzöttség széles körű hazai elterjedtségét is (NÉMETH és mtsai).
A vírus ellenálló képessége nagy, a különféle váladékokban, a bélsárban hosszú ideig életképes marad. A vírus hőérzékenysége is nagy, 80°C-on 30 perc alatt csak részben, 100°C-on azonban percek alatt elpusztul. A fertőtlenítésre 5%-os H-lúg vagy formalin oldat vehető igénybe. A VÍRUS CSAK A CSIRKÉKET BETEGÍTI MEG!
HOGYAN TÖRTÉNIK A FERTŐZÉS?
A fertőződés kétféle módon történhet, vertikálisan (függőlegesen az anyáról az utódra) a tojáson át és horizontálisan (pl. bélsárral stb.).
A vertikális fertőzéssel akkor kell számolni, ha a tojók először a tojószezont megelőző hetekben vagy a tojószezonban fertőződtek. A tojáson át való fertőződés veszélye a tojók fertőződését követő 1-3 héten a legnagyobb, de gyakorlati körülmények között ez kilenc hétig is eltarthat! A vírus vertikális terjesztésében a fertőzött kakasok ondója is szerepet játszhat.
2. A horizontális fertőződésben a legnagyobb szerepe a bélsárral ürülő vírusnak van. A vírust a csirkék többnyire szájon át veszik fel közvetlenül a bélsár felcsipegetésével vagy a vírussal fertőzött takarmány illetve ivóvíz fogyasztásával.
Megjegyzem, hogy mesterségesen a légutakon keresztül is eredményesen sikerült a csirkéket megfertőzni (VARGA és tsai).
MITŐL FÜGG A MEGBETEGEDÉSEK SÚLYOSSÁGA ÉS AZ ELHULLÁS ARÁNY?
A legsúlyosabb következményei a germinatív (=vertikális, tehát anyáról utódra történő) fertőzésnek vannak. Ugyancsak súlyos következményekkel jár az élet első három hetében bekövetkezett fertőzés.
A mortalitás (elhullások) és morbiditás (megbetegedések) aránya függ:
1. A fertőzés idejétől.
2. A felvett vírus mennyiségétől.
3. A szik eredetű (=tojás) ellenanyagok jelenlététől.
4. A tartási, takarmányozási körülményektől.
5. Az immunszupresszív hatás miatt gyakran igen súlyosak a különféle vírusok, baktériumok (pl. Gumboro-betegség, Marek-betegség, baromfipestis vírusok, salmonellák, Escherichia coli, staphylococcusok stb.) okozta társfertőzések következményei.
Fontos tudni, hogy a három hetesnél idősebb korban fertőződött csirkékben a klinikai tünetek már nem alakulnak ki, a vírust azonban az ilyen állatok is hordozzák és ürítik fertőzve a társaikat.
Kisebb mértékben ugyan, de a lymphoid sejtek és szövetek ilyenkor is károsodnak, és az immunszupresszív hatás következményeivel az ilyen állományokban is számolni kell.
KÓRFEJLŐDÉS
A fertőződést követően viraemia alakul ki. A vírus elsősorban a csontvelő sejtjeit valamint a thymus (magzatmirigy), és a Fabricius tömlő lymphoidsejtjeit teszi tönkre. Az előbbi következménye az anaemia, az utóbbié pedig a súlyos immunszupresszió.
A vírus azonban minden egyéb szervben, egyebek mellett a bélnyálkahártyában is szaporodik. Ennek következménye, hogy a bélsárral is nagy tömegben ürül.
Az erőteljes immunszupresszió miatt a csibék fokozottabban érzékenyek minden egyéb fertőzésre, emellett a különféle vakcinákra adott immunválasz mértéke is jelentősen csökken. Az immunszupresszív hatással a három hetesnél idősebb korban történt fertőződés után , mikor már tünetek nem alakulnak ki, is számolni kell.
TÜNETEK
Napos korban végzett mesterséges fertőzést követően az első tünetek 8-10 nap múlva jelennek meg.
A csibék bágyadtak, nem szívesen mozognak, összebújnak, nem esznek, tollazatuk borzalt, A fej és függelékei feltűnően sápadtak, fejlődésükben visszamaradnak, kisebbek és az állatok néhány nap múlva elhullanak.
Az elhullások általában 4 hetes korig folytatódnak, ezt követően megszűnnek, a megmaradt csibék látszólag egészségesek, de a megkívánt súlyt nem érik el. Az elhullás aránya általában 1-35% között változik, de elérheti akár a 60%-ot is.
A betegség nem gyógyítható, a baktériumos szövődmények okozta veszteségek mérséklésére antibiotikumokat lehet igénybe venni.
MEGELŐZÉS
A vírus széles körű elterjedtsége és nagyfokú ellenálló képessége folytán az esetleg még nem mentes állományok megóvása a fertőzöttségtől többnyire nem sikerül. Az állományok izolált (elkülönített) tartása, az új telepítések előtti alapos tisztogatás és szigorú fertőtlenítés mégis rendkívül fontos, mert ez jelentősen mérsékelheti az immunszupresszív hatás miatt gyakori másodlagos fertőzöttségek okozta veszteségeket.
Nagyon fontos a vertikális fertőződés megakadályozása! Ebben arra kell törekedni, hogy a tojószezon elejére a tojóállományokban minél magasabb titerben legyenek a vírussal szemben ellenanyagok.
A tojóállományok magas ellenanyagszintjét VAKCINÁZÁSSAL biztosíthatjuk. A jelenleg forgalomban levő vakcinák csirkeembrióban elszaporított teljes virulenciájú vagy virulenciájában (fertőzőképesség) többé-kevésbé gyengített vírust tartalmaznak, amelyekkel a tojók 12-15 hetes korban való immunizálását javasolják, a teljes virulenciájú törzs esetében itatással, az attenuált (a vírus megbetegítő képességének a gyengítése) törzs esetében pedig izomba vagy szárnyredő szúrással.
A teljes virulenciájú törzsekkel végzett itatás jó immunitást ad, de a vírus terjesztésével jár.
A vakcinázással kapcsolatban feltétlenül ki kell kérni a kezelő állatorvos tanácsát!
Csupán példaként megemlítjük a hazai forgalomban levő NOBILIS CAV P4 VAKCINÁT, amit házityúk (növendék, tenyészállat) immunizálására alkalmazhatunk izomba vagy bőr alá applikálva. A vakcina élő, attenuált csirke-anaemia vírust tartalmaz. Az immunizált állatoknak legalább 6 hetesnek kell lenni, és a vakcinázást legalább 6 héttel a tojásrakás várható kezdete előtt kell elvégezni.

(A cikk megjelent dr. Radnai István tollából a Kistermelők Lapjában 2014. szeptemberében.)

2014. október 29., szerda

NDK-tanulmányút VI/5

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Mesterséges termékenyítő főállomás Magdeburgban



Az igazgató nem nagy lelkesedéssel fogadott. Azzal érvelt, hogy lakodalomban volt és fáradt. Tájékoztatója sem volt összefüggő, így inkább csak impresszionális és vizuális élményeket nyújtott. Háttérben az állomás vezetője, előtérben a téesz-elnök.






A rottmerslebeni templom kertjében nyugszik az építtető báró házaspár.





Megmutatták a gazdaságot. A magdeburgi körzetben 62 ezer első termékenyítés volt az elmúlt esztendőben. 80 inszeminátor dolgozik itt, melyek közül 39 központi és 42 kihelyezett. A legtöbb inszeminálást végző inszeminátor egy évben 2600 első termékenyítést végzett. Az inszeminátor-képzés alaposabb mint nálunk, mert 2x3 hónap, majd gyakorlat és újból ugyanennyi elmélet. A gyakorlati időt az inszeminátor rátermettsége szabja meg. Az állomány 70%-át mélyhűtött spermával termékenyítették. Valamennyi bikájuk utódellenőrzött. Utódellenőrzésre minden beállított bikával 300 tehenet termékenyítenek, majd a bika 5 évre megőrzőbe kerül.





A bikákat nem kötik meg állásukban. Minden nap friss spermát produkálnak. Tehát a bikákat minden nap ugratják, de állítása szerint egy-egy bika egy héten csak egyszer ugrik. Ezt az állítását azonban megcáfolta a spermavételi napló, melynek adatai szerint egy bika többször is ugrott egy héten. A vemhességi eredményeket non retour módszerrel értékelik 3 hónap múlva. Egy inszeminátor 2-2500 km-t tesz meg egy hónapban. Alapfizetésük 560 DM, erre kapják a prémiumokat - többek között az üszők termékenyítése után is. Minden első termékenyítésért 15 DM-ot kell fizetni. A meddőségi kezeléseket a körzeti állatorvosok végzik, így ez a kérdés nincs az Állomás kezében. Ebből kifolyólag nem is állatorvos az igazgató. Erre tett is egy megjegyzést szétszórt vezetőnk. Persze ilyen körülmények között, ha a meddőség nem az ő kezükben van, vemhességet nem vizsgálnak, a saját termelésű takarmányukat etetik, amit a saját malmukban őrölnek és kevernek össze premixekkel, így a sperma is jó minőségű, nyilvánvalóan nincs is szükség állatorvosra. Kitűnő minőségű lucernaliszt korlátlan mennyiségben áll rendelkezésükre. Kaptam ajándékba egy náluk is ismert befúvó fecskendőt és egy katétert, mindkettő műanyagból van. A bikák tehát nincsenek lekötve, hanem szabadon mozognak az állásukban, sőt ki is sétálhatnak a boxukhoz tartozó kis karámba. Lefényképeztük a legszebb bikát és búcsút mondtunk az igazgatónak.


 



Szívesen invitált bennünket a házába a kovácsmester. Este a vacsoránál elköszöntünk a háziaktól, végignéztük a fényképalbumaikat, melyben a háborús és katonaképek domináltak. Felírtam a főtt kocsonya receptjét: "a 15 kg sertéshúst finoman megdaráljuk a fél májjal, majd a főzés után az alábbiakat adjuk hozzá: 2 kg nyers darált hagyma, bors (ízlés szerint), ciment 100 g, majoranna 1 csomag, majd lezárt üvegben főzzük 2 óra hosszáig". Búcsúzóul feljegyeztem a falon függő szép kis versikét:
Die Wohnung ist uns als Preis
für Mühe, Sparsamkeit und Fleiss
Wer ehrlich neidlos hier tritt ein,
Wird stets willkommner Gast uns sein.



2014. október 28., kedd

NDK-tanulmányút VI/4b

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Magdeburgi korzózás



Az újjáépített üzleti negyed jellegzetessége az, hogy itt minden járműforgalmat kiiktattak. Az utca minden házában van kirakat tömve árukkal. Az üzletek specializáltak! Az utca egész szélességében hömpölyöghet a vásárló tömeg anélkül, hogy egy pillanatra is ügyelnie kellene a fenyegető járművekre, melyek megzavarhatnák üzleti koncepcióját. Sajnos vásárlásra itt sem akadt időm.





Mindenekelőtt elmentünk az állatkertbe, ahol addig őgyelegtem a majomketrecek előtt (régi rossz szokásom), míg végül is a csoport elment!





Lélekszakadva futkoztam egyik utcából a másikba, melyek az állatkertet szegélyeztek, de az autóbuszunkat sehol sem találtam. Ezt a kocsit 1924-ben gyártották.





A magdeburgi operaház. Pechemre még azt sem tudtam, hol fogunk ebédelni.





Igen nagy öröm ért, amikor megpillantottam a házinénit, aki egy másik Frauval éppen keresett már. A képen a régi börze.





A György körút. Villamossal mentünk a vendéglőbe, közben egy gyors városnézés is jutott nekem. Odaérve a társaság nagy derültségére megintcsak én késtem el...





A főposta épülete. Ebéd után pedig ismét szakmai programunk lesz, a magdeburgi mesterséges termékenyítő főállomásra fogunk ellátogatni, ahol talán nem lesznek majmok.

2014. október 27., hétfő

NDK-tanulmányút VI/4a

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
 A hajóátemelő és a pajta



Magdeburg megyeszékhely. Ugyancsak sokat szenvedett a háborús bombatámadásoktól!





Nagyon impozáns látványt nyújtott a gigászi hajóátemelő szerkezet csodálatos konstrukciója és bámulatos teljesítőképessége.





Számos nyugati hajó folytathatja így az útját Berlin felé.





Érdekes magyar vonatkozása, hogy 919-ben I. Henrik német király megerősítette a várat a magyarok ellen.





Közép-Európa második legnagyobb folyója, az Elba mentén fekszik a város.





Útközben szomorú és megdöbbentő tábla fogadott bennünket: a háború utolsó óráiban itt robbantottak fel benzinnel 1100 deportáltat az SS-ek. Az előrenyomuló amerikai csapatok elől menekülő SS-kötelék hajtotta kelet felé ezeket a deportáltakat egy nagy pajtába.





Az emlékfal helyén állt a pajta, melyet benzines hordókkal robbantottak fel és a szerencsétlen emberek élve égtek bent, miközben már egészen közelről hallatszott a felszabadító amerikai fegyverek ropogása.





Az azonosítás után az áldozatokat ma is szépen ápolt temetőben helyezték örök nyugalomra.





Mementó a temetőben.

2014. október 26., vasárnap

NDK-tanulmányút VI/3

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Haldensleben




Megnéztük a városi múzeumot. Több csoporttársunk csak végigszaladt, hogy több ideje legyen a vásárlásra. Amikor elmentek, igazán csak ezután kezdtem tájékozódni most már az igazgató szolgálatkész és nagyon kedves kalauzolása mellett. 





Az irodájában egy jót beszélgettünk, majd kérte, hogy a vendégkönyvbe írjak pár sort. A múzeumban röviden áttekinthettük a városka történetét, földrajzát, fejlődését, faunáját és flóráját. Üveg alatt láthattuk az haldenslébeni egerésző ölyv fészkében a több száz egérkoponyát.





Középkori lovas őrzi a városházát!





Az ősi dómot még kevesebben néztük meg. Itt megtudtuk, hogy 1224-ben építették, majd 1661-ben leégett, 1666-ban pedig újjáépült. Eredetileg gótikus stílusú, az oltár és a szószék azonban barokk stílben készült.





1541-ig volt katolikus templom, később evangélikus. A szószéket Mózes tartja, a szószék felett pedig 12 apostol látható. Két emléktábla található egymás mellett, az egyik 1641-ből, a 30 éves háború két híres polgármesteréről, majd 3 itt eltemetett pap domborművén kívül  ugyancsak egy kripta feletti szobor a 30 éves háborúban elesett tábornok képmásaként.





A szép, színes ablakok a XVI. századból származnak. Az oltáron levő dombormű az utolsó vacsorát ábrázolja. Megtalálhatók a porosz militarizmus emléktáblái is: Kriegetafeln 1866, 1870, 1813/15, 1914/18 az elesett hősök neveivel. Sikerült a vaku nélkül készített kép a dóm belsejében.


2014. október 25., szombat

A baromfi elhalásos bélgyulladása


NÉHÁNY TANÁCS A BAROMFISZEZONRA 7.
MIKÉNT VÉDEKEZHETÜNK A BAROMFI ELHALÁSOS BÉLGYULLADÁSA ELLEN?
A csirkék leggyakoribb és legtöbb gazdasági veszteséget okozó betegségeit ismertető cikk-sorozatunkban olvashattunk a kokcidiózisról, a gumborói és Marek-féle betegségről, a gyógykezelés és megelőzés lehetőségeiről.
Ezúttal egy ismét világszerte elterjedt és a szakirodalom szerint évente világszerte 2 milliárd dollár veszteséget okozó bántalmat, a csirkék elhalásos bélgyulladását fogjuk ismertetni, valamint a legeredményesebben bevált gyógyszeres megelőzési eljárást is a legújabb hazai tapasztalatok felhasználásával.
A betegség megelőzésének azért van döntő fontossága a klasszikus bántalom és annak szubklinikai megjelenésében, mert amikor már fellépett a baj, akkor nagyon gyors lefolyása miatt a gazdasági veszteség zömét már nem tudjuk kivédeni. Meg kell tehát előzni a betegség fellépését.
MIT KELL TUDNI A BETEGSÉGRŐL?
A baromfi elhalásos bélgyulladása, a növendék csirkék vékonybél-szakaszainak elhalásos kruppos gyulladásával járó fertőző betegsége. A kórképet először 1961-ben PARISH írta le, majd ezt követően számos szakdolgozat taglalta az újabb kóroktani, klinikai, kórfejlődési és kórtani ismereteket. A hazai esetekről is több leírás jelent meg KAKUK, BARTALIS és NAGY doktorok tollából. A betegség korábban leírt klasszikus megjelenési formája mellett számos közlemény foglalkozik a betegség szubklinikai formájával is a kórforma kártételeit ismertetve, ami csökkent testtömeg-gyarapodásban, rosszabb takarmány-értékesülésben és fokozott mérvű vágóhídi kobzásban nyilvánul meg.
MI OKOZZA?
Az elhalásos bélgyulladás okozója egy toxintermelő baktérium, a Clostridium perfringens C és A típusa. A clostridium fajok Gram-pozitív anaerob (csak oxigénmentes környezetben tudnak szaporodni), pálcika alakú, spórás baktériumok. A kórokozó a talajban, a bélsárban, a szennyezett takarmányban és az alomban széles körben előfordul. Többségük megtelepszik az ember és az állat bélcsatornájában is. Ez ideig mintegy 100 fajuk ismert. Spóráik igen ellenállóak. Természetes viszonyok között beszáradt váladékokban, szövetnedvekben évekig életképesek maradnak.
MIÉRT NEVEZZÜK DISZPOZÍCIÓS BETEGSÉGNEK?
Azért, mert egyrészt a clostridiumok az egészséges baromfi béltartalmában is megtalálhatók – anélkül, hogy egyidejűleg betegséget okoznának –, másrészt pedig akár a kórokozó behurcolása nélkül is, mindenekelőtt az ellenálló képességet csökkentő körülmények vagy étrendi hibák stb. hajlamosító hatására jelentkezik. Mindezekről a továbbiakban részletesen is szót ejtünk.
MELYEK A HAJLAMOSÍTÓ VAGY KIVÁLTÓ TÉNYEZŐK?
1. A hajlamosító tényezők között mindenekelőtt a kokcidiózist kell megemlíteni. A kokcidiumok bélkárosító hatása jelentős szerepet játszhat a bántalom fellépésében, de hasonlóképpen hajlamosít a bántalom megjelenésére a csirkeanemia, sőt egy meglehetősen gyakori bántalom, a fertőző burzitisz vagy más néven az ún. gumborói betegség is. E két bántalom immunszupresszív hatása jól ismert!
2. Már az enyhe takarmánytoxikózisok is megteremthetik a feltételeket a betegség kialakulásához, ugyanis a mikotoxinok a bélflóra profiljának a változását okozhatják.
3. Bizonyos emésztési rendellenességek is elősegítik a clostridiumoknak a bélben történő elszaporodását. A takarmányozási hibák igen fontos szerepet játszanak a bántalom fellobbantásában.
4. A takarmány mennyiségének hirtelen, átmenet nélküli megemelése ugyancsak hajlamosít a betegség fellépésére. A nem kiegyensúlyozott összetételű, emiatt nem a tényleges szükségletnek megfelelő tápanyagtartalmú takarmányok takarmányozási stresszt idéznek elő a baromfiban.
5. A takarmány nagy nyersfehérje-tartalma valamint az állati eredetű fehérjehordozók (pl. halliszt) hozzáadása is hajlamosít a madarakban a bántalom kialakulására.
Megfigyelték, hogy a búza alapú takarmánykeverék – szemben a meghatározó arányban kukoricát tartalmazóval – növeli az EB (=a betegség) kialakulásának a valószínűségét. Egyes szerzők (BRANTON és mtsai) például a kukorica alapú takarmány etetésekor a pecsenyecsirkék 2,9%-os elhullásáról számoltak be, míg a búza alapú táp használata esetén a kiesés megközelítette illetve meghaladta a 20%-ot.
6. Az állomány telepítési sűrűsége szintén növeli az EB előfordulását, részben a nedves, rossz minőségű alomban a Cl. perfringens feldúsulása következtében. A durva felületű, nagy rosttartalmú alomanyag felvétele pl. sértheti a bélnyálkahártyát és helyi gyulladást okozva elősegíti a Cl. perfringens megtelepedését.
7. Amint olvashattuk, az elszennyeződött alom ugyancsak hajlamosító tényező. Ezért jelentkezik a betegség gyakrabban a mélyalmos tartásban. Azt bizonyára mindenki tudja, hogy az alom jó állapotban tartásához megfelelő szellőztetésre van szükség. Tehát fokozott gondot kell fordítani a megfelelő higiéniás körülmények biztosítására.
8. Az állomány törődése szintén kiválthatja a bántalmat.
9. Megjegyzem, hogy előidézhetik a bajt mindazon ártalmak, melyek a béltartalom mozgásának a lelassulásához vezetnek, mert ily módon elegendő idő áll rendelkezésre a baktériumoknak, hogy felszaporodjanak a bélcsatornában.
Végül pedig megjegyzem, hogy a kórkép gazdasági jelentősége attól kezdve nőtt meg, amióta először a Skandináv államokban, majd az Európai Unióban az ún. nutritiv antibiotikumok (virginiamicin, bacitracin, avoparcin, aviamicin, apramicin stb.) használatát fokozatosan és 2006. január elsejétől betiltották.
A BETEGSÉG TÜNETEI
Főleg a 2-5 hetes brojler állományokban olykor annyira gyorsan zajlik le a betegség, hogy az állatokon előbb mindössze bágyadtság észlelhető, majd a csirkék egyszeriben elhullanak.
A lassabban lefolyó esetekben a beteg állatok étvágytalanok, bágyadtak, kondíciójuk egyszeriben leromlik és híg-habos, barnásvörös, bűzös hasmenésük van.
ORVOSLÁS
A Klorinvet, a Tylan G gyógypremix vagy a LINKOMYCIN N gyógypremix alkalmazható az állatorvos javaslata szerint.
A GYÓGYSZERES MEGELŐZÉSRŐL – HAZAI TAPASZTALATOK
A betegség megelőzésére Tilly doktor a PHENOXYPEN vízoldékony port ajánlja szájon át ivóvízben adagolva 5 napon át a hozzá mellékelt utasítás szerint. Az eredményes alkalmazással kapcsolatban 3 nagy brojler-nevelő gazdaságból is kért véleményt. Idézem:
Az egyik Komárom-Esztergom megyei gazdaságban, ahol két telepen 70 ezer brojlert nevelnek, az elhalásos bélgyulladás 10-14 napos korban szokott jelentkezni – és mint jelzik – nagyon nehéz „megfogni”, ha már megjelentek az első tünetek. Amint azonban 4-5 napos korban leitatják az állományt phenoxypennel medikált ivóvízzel, nincs probléma.
Egy másik 16 ezer egyedszámú gazdaságban az EB visszatérő problémaként két hetes korban szokott fellépni. Ugyancsak jól bevált a Phenoxypen, mert mióta alkalmazzák, a sok gondot okozó bántalom megszűnt.
A harmadik eset egy Békés megyei gazdaság, ahol a telepeken évente fél millió brojlert nevelnek. Itt 9 napos korban szokták elkezdeni a Phenoxypen itatását 4-5 napon keresztül. Az eredménnyel teljesen meg vannak elégedve. Érdemes kipróbálni!
A PHENOXYPEN 325mg/g vízoldékony por 250 és 1000 g-os kiszerelésben kapható. 5 napig itatandó, ivóvízben oldva, 46-68mg por/ttkg.

(A cikk megjelent dr. Radnai István tollából a Kistermelők Lapjában 2014. augusztusában.) 

2014. október 24., péntek

NDK-tanulmányút VI/2

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
 Szakmai programok Santerslébenben, Shackenslébenben és Haldenslébenben




Santerslébenben az állami gazdaságban megnéztük a tehenészetet. Az állás (hollandi) 90 cm hosszú, gumírozott, mögötte a trágyaelvezető árok felett rács. A közeljövőben ezt is gumírozni fogják. Két érdekes dolgot láttam itt:
1. Az állatok lánccal vannak rögzítve és a kar elfordításával szabaddá válik veszély esetén az egész sor állat.
2. A trágyaelvezető árok megoldása is érdekes, ugyanis a víz felett a trágya a lejtéssel szemben ömlik a derítőbe. A képen csoportunk néhány tagja és a derítő. Feleségem (itt még nem volt az) balról az első hölgy.





Schackenslébenben a cukorgyárat átalakították lucernaliszt-gyárrá. Egy óra alatt 11 tonna zöld lucernát alakítanak át lisztté, miközben 520°C-os kezdő hőmérsékletről 35°C-ra megy le a szárító levegő hőmérséklete. A zöld lucerna 1/5-1/8 része alakul át lisztté. Az üzem teljesen gépesítve van, és mindössze 9 személy dolgozik itt. A gyár másik felét répaszelet-feldolgozó lett.





Befutottunk Haldenslebenbe. Mindenekelőtt a Mezőgazdasági Szakiskolába mentünk.





Dr. Bast, az iskola igazgatója nagy szeretettel fogadott bennünket mint olyan, aki már több ízben is járt Magyarországon. Még a képen is átölel! Az iskola körülbelül a mi felsőfokú technikumainknak felel meg. Egy igen bőséges és magyaros ebéd elfogyasztása után rövidke városnézésre indultunk.

2014. október 23., csütörtök

NDK-tanulmányút VI/1

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Arendsee-i hajókirándulás 



Büszkén mutatták a kis mesterséges tavat, amelynek partján a téesz is birtokol egy lakókocsit, és a tagok felváltva üdülnek itt a nyári szezonban. Kényelmes, igazi víkendházzá alakítják át a járgányt. Tavasszal kivontatják a tó partjára, ősszel a garázsba húzatják.






A tavat még abban az időben létesítették, amikor a nagy autóutak épültek. Innen termelték ki a földet, majd a "kráter" helyén tavat alakítottak ki. 





A parton számtalan sátor és gyékénybódé áll. Még hintázni is lehet...





Induláskor a kormányos ízetlen mesét mondott. Nem veszít semmit, aki nem ismeri, nem írom le.




Bármilyen meleg is volt a parton, a víz meglehetősen hidegnek bizonyult. Csupán két útitársunk merészkedett hozzávetkőzni a fürdéshez, B. úr és O., de ahogy félszemmel figyeltem őket, csak térdig jutottak. Ezzel szemben lemaradtak a sétahajózásról.





 Sétahajóval körüljártuk a tavat. Marosiék mellett (is) ültem.





A parton végig árnyas sétány. Itt élt évekig a vízi ember elzárva a világ zajától.





Ősemberként ruházkodott, és abból élt, amit éppen összehordtak neki az emberek - kultúra és munka nélkül, közadakozásból. A kezdetleges kalyibája romjai ma is jól láthatók. Érdekes, hogy elnyűtt három feleséget és több gyereke is volt. Harmadik neje ma is él.





A csónak is állja a versenyt!




G. kisasszony olvasást színlel az imbolygó hajón. Nem csoda, az imént kiselőadást tartott a fényképezés hiábavalóságáról.





Szépen összejöttek: Monika papája, mögötte W. úr, mellette pedig O. Ilikével a vizet bámulnám, de fotóznak.





A Hotel Reichshofban ebédeltünk. Úgy alakult, hogy én vezettem a csapatot. Elöl állok.




Emléktárgyakat is vásárolhattunk (volna).





A hőség meg az üveg sör - elbágyasztott. Igen jó hangulatban tértünk haza. A kocsiban tetőfokára hágott a jókedv! Ismét felhangzottak a német dalok és a magyar nóták. Á. barátom, a hásságyi állategészségügy egykori képviselője e jókedv leple alatt és a még jobb kedv reményében hazáig szorongatta a molett szőke Fraut - a német-magyar barátság szimbólumaként, de mire hazakísérhette volna, úgy berúgott a kocsmában, hogy őt is a komája vitte haza hajnaltájban. Magam lefeküdtem aludni, hogy pihenten kezdjem a következő napot. Mit csináltak a többiek? Mayer bá' megivott egy plusz stb. korsó sört a kocsmában. Á. és még a csoport többi tagja ugyancsak betért valamilyen névnapot ülni. B. úr és O. már élelmesebbek voltak, mert ők elmentek Monika ablaka alá megnézni a kivilágított törpéket. A hölgy az emeleti hálószobából csókot dobott nekik, és csak itthon tudták meg, hogy W. úr szobája szembe nyílott Monikáéval... Kapott is tőle hazatértünk után hamarosan egy nagyon szép képeslapot.

2014. október 22., szerda

NDK-tanulmányút V

TANULMÁNYÚTON NÉMETORSZÁGBAN (1968)
Tapasztalatcsere-látogatáson a Német Demokratikus Köztársaságban a Rottmerslebeni Termelőszövetkezet meghívására
Berlinben



Amikor megérkeztünk az NDK-fővárosba, már megteltek a szórakozóhelyek vasárnap. Telt ház volt a hűsítő és látványos szökőkutaknál. Berlin területe 402,8 négyzetkilométer, lakóinak száma egymillió körüli. A város a Spree folyó két partján helyezkedik el. Berlin hajózható csatornahálózata 185,5 km hosszú. Ez a vidék tavakban nagyon gazdag.





A hatalmas nagyváros magán viseli a háborús pusztítások borzalmait és a gigantikus újjáépítés jellegzetességét. A hitleri hatalomátvételig Berlin mint a Weimari Köztársaság fővárosa összeolvadva a környékkel Nagy Berlint alkotja 4 millió lakossal (1920-ban).





A gyönyörű templomok környékét a város szívében is felverte a gaz, léckerítéssel vonták körül - valamikor a város büszkeségei lehettek...





A hitleri uralom eleve rombolással lépett színre: a Reichstag, a Birodalmi Gyűlés épületének a felgyújtásával. Németország belépése a II. világháborúba közismert, erről most nem szólunk. A főváros 1940-ben kapott először ízelítőt a bombázásokból. 1943-tól kezdve a napirendhez hozzátartoztak a légitámadások. 1945 áprilisában három irányból két és fél millió szovjet katona ostromolja a várost támadva az idekoncentrált Wehrmacht és SS-erőket. Április 30-án a Birodalmi Kancellária kertjében a Führer bunkerben öngyilkos lesz. Május 2-án a német csapatok leteszik a fegyvert.





A város romtengerré vált. A lakosság száma 2 millióra zsugorodott. Elpusztult a hidak és iskolák fele, a lakososok 40 százaléka. Az S-Bahn és U-Bahn pályaudvarait elöntötte a víz. Ivóvíz ellenben nem volt. 70 millió köbméter omladék lepte el az utcákat, pallókon és csővezetékeken lehetett csak átmenni a túloldalra.





A legtöbb jármű itt is trabant. 1951-ben indult meg a nagy újjáépítés, a romokat eltakarították ugyan, de számtalan épület meredt sötét ablakszemekkel az utcákra, belső udvaruk szemétteleppé vált, némelyek nyílászáróiból faágak nyúltak.



A kettészakadás után Nagy Berlin 20 kerületéből 8 jutott az NDK-nak. A központi negyed a régi városfaltól a Brandenburgi kapuig fennmaradt. Az objektum a német főváros jelképe. K. G. Langhans építette 1789-1794 között. Az ötnyílású markáns dór formákkal kialakított kapuzat homlokzatát a görög Eirene békeistennő képmása díszíti. Annak idején a Béke kapujának épült. A második világháború alatt súlyos sérüléseket szenvedett, de 1959-ben eredeti formájában újjáépítették. A tetőn robogó négyesfogat, rajta a győzelem istennője. Napóleon Párizsba vitette a négyesfogatot győzelmi jelképként, de 1814-ben, mikor Blöücher tábornok csapatai megszállták Párizst, visszahozták és valóságos népünnepély keretében helyezték vissza a kapura.





A brandenburgi kapu környéke ma kihalt! Megközelíteni tilos. A túlsó oldal már Nyugat. A nyitott határ egyre több gondot okozott az NDK-nak. A Nyugat-Berlinen át bonyolódó emberkereskedelem és a különféle szabotázsakciók felbecsülhetetlen károkat okoztak, ezért 1961-ben az NDK "lezárta" a német államhatárt. A 430 négyzetkilométeren elterülő 1,1 millió lakosú Kelet-Berlin lett az NDK fővárosa.





A berliniek közkedvelt kilátótornya a Müggel-torony. A Kis-Müggel hegyen magasodik. A Müggel-hegyek a téli sportok kedvelőinek törzshelyei. A kilátótorony elődjét, egy kínai pagodastílusban épült fatornyot 1890-ben avatták fel a természetbarátok. 1958-ban tűz ütött ki benne. A modern tornyot 1961-ben adták át. Ez a 30 méter magas, négyszögletű épület vasbetonból épült, 9 emelete van, amelyet körben üveg véd. Legfelső szintje 120 méterre van a tenger szintje felett és pazar kilátást nyút a város tavaira, erdőségeire. A tornyot, mely maga is látványosság, modern, napernyős, 700 személyes étterem egészíti ki, és új autóút vezet fel hozzá. Sajnos csak kívülről tudtuk megnézni.





Főiskolái és egyetemei mellett számos múzeuma és színháza van. Ez a tudományos és kultúrcentrum, de a külső kerületekben elhelyezkedő üzemekből kerül ki az NDK ipari termelésének az 5,9 százaléka. A Humbold Egyetem előtt áll a nagy tudós szobra.





A II. világháború áldozatainak emlékére készült épület. Az 1950-es években épült hatalmas létesítmények kaszárnyaszerűek, de az utóbbi időben épültek már szépek, fehérek vagy pasztell színűek, ízlésesek és óriások. Mégis van a városban valami ridegség.





Zenés őrségváltást láttunk a II. világháború áldozatainak emléképülete előtt.





Az ellenőrzések, a védőfal, a város szívében lezárt hatalmas Brandengburgi kapu környéke a katonai őrbódékkal, a kettéosztottság árnya kölcsönzi ezt a zord hangulatot.




A városi múzeum már újjáépült. A két Berlint, a keletit és a titokzatos nyugatit a védőfal és a Spree folyó határolja. A hatalmas dóm környékén éppen filmet forgattak. Rengeteg orosz katona ostromolja, állandó puskaropogás és a gránátok üvöltése, az ágyúk dübörgése és a háború összes kelléke borzolják idegeinket...





A berlini városi tanács épülete is újjáépült már. De... Őszinte legyek? Nem tetszett Berlin!