2013. május 31., péntek

Karakterek II/2 (Ázsia)

A szerző saját fényképei Ázsia különböző országaiból emberekről - férfiakról és nőkről - jellegzetes, a helyre jellemző küllemmel: ruházattal, népviselettel (a teljesség igénye nélkül)... Ha az ország nevére (mely minden esetben egy linket tartalmaz) klikkel, a teljes fejezet, melyben a fotó szerepel, megjelenik.
.
.
.
.
Örömmel fényképezkedtem egy laoszi leányzóval, de ő sem tiltakozott, sőt szívesen vállalkozott.
.
.
.
.
Fürkészve tekint felénk a tipikus arcvonású maláj hölgy. Az ország népességét zömében a malájok, kínaiak és indiaiak alkotják. A hivatalos nyelv is a maláj és a fő vallás pedig a mohamedán. Igaz, hogy sok a hindu, a buddhista, a konfuciánus és a taoista hívő is. A keresztények aránya csupán 7 százalék. Egyáltalán nem érzékeltünk vallási konfliktust a sokszínű államban.
.
.
.
.
Nagy izgalommal vártuk a továbbutazást Belső-Mongólia felé, hogy meglátogassunk néhány jurta-települést, megismerjük az állattenyésztők életét.
.
.
.
.

Ellátogatunk egy faluba. Betérünk itteni mércével mérve egy gazdagabb paraszt házába. A gazda igazán szívélyesen fogad. Gondolom, tudott az érkezésünkről. A konyhában a tűzhely feletti polcokon van a konyha egész felszerelése: kis fatányérok, lábosok, fazekak, nagy meregető kanál. Az evőeszköz ismeretlen. A kést, villát, kanalat az étkező 5-10 ujja helyettesíti. A gazda mondja a vezetőnknek, hogy mindjárt jön a felesége, kihajtotta a birkákat... Hamarosan tényleg közeledik a gazdaasszony is. Menetközben fohászkodik: forgatja az imamalmot.
.
.
.
.
Azt gondoltuk, hogy az Ománi Szultánság szövetségese az Arab Emírségnek, és majd csak átsétálunk a határon. És mekkorát tévedtünk! Hosszú várakozás után mindenkit egyenként lefényképeztek, a csoportunk tagjainak csomagjait átvizsgálták, és csak ezután kaptunk szabad utat az országba. Mindjárt egy ománi család makettje fogadott bennünket.
.
.
.
.
 Venetsianov (Алексе́й Гаври́лович Венециа́нов): Tavasszal a mezőn
.
.
.
.
De nézzünk csak fel a fára! Ez már igazi akrobata mutatvány. Még a hátunk is megborzad! A szüretelő atyafi éppen átmegy az egyik fáról a másikra a kötélen! Leszedi, majd ledobálja a gyümölcsöt. És mekkora egy kókuszdió? Hozzávetőleg 30 cm nagyságú. Elugrunk a fa alól, nehogy a fejünkre koppanjon. Elmondják, hogy érési ideje majdnem egy egész esztendő. A szállodánk kertjében a legkedvesebb szórakozásom volt, hogy egy bottal levadásztam néhány kókuszdiót, majd nagynehezen a bicskámmal felvágtam, és kiittam a levét. Nem szóltak érte, gondoltam, hogy szabad. Csak a nejem figyelmeztetett állandóan, hogy ne szórakozzak vele, mert bizonyára tilos. Ám úgy véltem, az is benne van a szállodai nem kevés árban: az a néhány gyümölcs, amit levertem, aligha rendítette meg a hatalmas szálló rentabilitását. Ellenben engem nemcsak szórakoztatott, de nagy élvezettel szürcsöltem ki belőle a csodás ízű kókusztejet.
.
.
.
.
A muszlim nőknek a fejüket be kell kötni, helyesebben a hajukat. A maláji hölgy ugyancsak a mecset kapujánál várakozik a kislányával.
.
.
.
.
Az egykori pogány templom helyén épült keresztény bazilikát, az Omajjad mecsetet látogatjuk meg. A nagy templomot eleinte a mohamedánok a keresztényekkel együtt, közösen használták imahelyül, majd később megnagyobbítva az iszlám egyik legnagyobb és legtekintélyesebb mecsete lett.
.
.
.
.
Ugye csinosak a thai lányok? Sajnos sokukat kiközvetítenek külföldre, főként Németországba szobalánynak, ahol végül a piroslámpánál kötnek ki.
.
.
.
.
Bár Kemál Attatürk felszabadította az asszonyokat, azok már nem viselik a fátylat az arcukon mint a többi mohamedán országban, de a férfiakkal most sem trécselnek olyan szabadon mint a mi honleányaink. Jellemző viseletük a fejkendő és a bugyogó, mely valójában egy szoknya középen alul összevarrva. Nem tudni pontosan, hogy ez miféle biztonságot szolgál.
.
.
.
.
.
Mi jellemző még? Amint ezen a munkáslányon látjuk, a milliónyi vietnami csúcsos kalap uralja az utcákat, piacot, mindenütt, mindenki fején ezt látod.
.

2013. május 30., csütörtök

Karakterek II/1 (Ázsia)

A szerző saját fényképei Ázsia különböző országaiból emberekről - férfiakról és nőkről - jellegzetes, a helyre jellemző küllemmel: ruházattal, népviselettel (a teljesség igénye nélkül)... Ha az ország nevére (mely minden esetben egy linket tartalmaz) klikkel, a teljes fejezet, melyben a fotó szerepel, megjelenik.
.
.
Ciprus
.
.
.
Az 58 ezer lakosú várost sok-sok turista keresi fel, akiket a napsütés, a tenger és a híres Szent Lázár templom vonz a városba. Alapítását Kittimnek tulajdonítják, aki Noé unokája volt. Larnaca a sziget legrégebbi még ma is létező városa, mely Kr. e. a XVIII. században már lakott volt.
.
.
.
.
Szívélyesen köszönt bennünket a muszlim atyafi, amikor bemegyünk a kézművesek bazársorába, ahol a mesterek műhelyeikben dolgoznak, de termékeiket meg is lehet vásárolni.
.
.
India
.
.
.
A kígyóbűvölés keleti attrakció! Úton-útfélen feltűntek kosaraikkal és száraz tökhéjból készült fuvolájukkal, a pungival, amely kettős dallama látszólag nagy hatással van a hideg szörnyetegekre. Amikor megfújják a kobra lassan felemelkedik a kosárban, majd jobbra és balra ingatni kezdi a fejét. Természetesen ez is a show kelléke.
.
.
  .
.
.
Egy indonéz: a fején a muszlimokra jellemző fekete sapka, inge jellegzetesen díszített, nadrágján a kockás minta a rossz szellemek távoltartására szolgál.
.
.
.
.
.
És íme egy gazdag perzsa házaspár a múlt századból. A képeket látva bizonyára felvetődik a kérdés - mivelhogy újabb és újabb híreket olvasunk az országról -, hogy valójában mi is a helyzet manapság Iránban, ebben a 75 millió lakost számláló gazdag muszlim országban?
.
.
.
.
.
Az itt folyó vallási szertartásokat szabadon fényképezhettük, de a belépéskor - mivel nem volt sapka vagy kalap a fejünkön - kaptunk egy keménypapírból készült kipát, amit kilépéskor visszaadtunk. A tér 100 ezer ember befogadására alkalmas. Maga a Siratófal 57 méter hosszú és 18 méter magas, melynek látható alsó 7 kősora Heródes király idejéből való. Tulajdonképpen a jeruzsálemi templomnak a Nagy Heródes által az i.e. I. században újjáépített része, mely a templom másfél évszázad után történt lerombolása után épen maradt. Már a II. századból való zsidó irodalomban találkozunk azzal a gondolattal és hittel, hogy Isten Szelleme nem távozott el a Faltól a templom pusztulása után sem.
.
.
.
.
.
 ...egy kép az idősebb és fiatalabb generációs hölgyek utcai viseletéről: kimonóban.
.
.
.
.
.
A férfiak fezben, turbánban vagy festői burnuszban, melyet fekete pánttal leszorított fejkendő egészít ki, viselik férfiúi mivoltuk méltóságát. A galabia szellős, praktikus, bokáig ér. A ruházat színének is van jelentősége. Fehér öltözetet csak a sejkek és a megbecsült öreg emberek viselnek. A fekete-fehér a palesztinok színe, a fehér-vörös pedig a szaúd-arábiaiaké. A beduinok nagyon szeretik a díszes ruházatot.
.
.
.
.
.
VII. Javajarman a várost az egykori főváros kellős közepére építtette. Akkortájt a khmerek bővölködtek mindenben, amit csak nyújthat a természet: gazdagok voltak.
.

.
.
.
Bekukkantunk a konyhába. Honleányaink a pekingi kacsa elkészítési módja után érdeklődnek, mert azt találták a legfinomabbnak az fogások közül. A szakács elmondja, hogy a frissen vágott fiatal kacsát vízzel töltik meg, a tűz fölé helyezett állatot a belülről párolgó víz puhítja meg. Az ily módon elkészített sültet a vendég előtt darabolják fel.
.
.
.
.
.
Tehát július 8-án hosszas, mintegy 14 ezer kilométeres repülőút után, amint Fenjanban a fővárosban kiszálltunk a gépből, párás meleg csapja meg az arcunkat, de már vár bennünket 3 kísérőnk, a koreai idegenvezetőhölgy és két civilben levő ávós tiszt: Li és Ro. Egyik oroszul, a másik pedig angolul beszél.
Nézzük csak meg az idegenvezető hölgy ruházatát! Ugyanis a hölgyek errefelé nem követik az európai divatot, hanem ilyen hagyományos öltözetben járnak. Viseletük élénk színű, mell alatt kötődő, hosszú, színes selyemalj, hosszú ujjú fehér blúzzal, a szoknyán sehol nincsen varrás.

2013. május 29., szerda

Karakterek I. (Afrika)

A szerző saját fényképei Afrika különböző országaiból emberekről - férfiakról és nőkről - jellegzetes, a helyre jellemző küllemmel: ruházattal, népviselettel (a teljesség igénye nélkül)... Ha az ország nevére (mely minden esetben egy linket tartalmaz) klikkel, a teljes fejezet, melyben a fotó szerepel, megjelenik.





Csinos ruhája van a hölgyeknek. De mit kell tudni az őslakosság házassági szokásairól? Máig is kötelező szokás, hogy a házasodni vágyó férfinek meg kell váltania a hajadont. A család elveszíti egy munkaerejét, tehát a leány felnevelési költségeit meg kell téríteni. Régen szarvasmarhát kellett adni váltságként, utóbb inkább pénzt, és ez a lobo. De a lobo mára már inkább jelképessé vált, a házasulandó ifjú komoly szándékának a jele a megfelelő anyagi helyzetének a bizonyítása.






Milyen is az a galabija, amiben az utcán közlekedik az igazhitű honpolgár és amit különböző színekben visel a töröksapkás hotelportás és amiben felszolgál a pincér? Egybeszabott, földig érő, ingszerű ruhadarab ez, mely alul jó bő, hogy viselőjét ne akadályozza a mozgásban. Ujja borjúszájú. Nyári változata világos, többnyire fehér vagy halványkék, egyszínű vagy függőlegesen csíkozott vászonból készült. A téli sötétebb, anyaga könnyű szövet, de ezt csak a módosabbak engedhetik meg maguknak.




Hajóra kell ülnünk, hogy meglátogathassuk Egyiptom egyik ókori műremekét, a Philae-i templomot, amelyet a nagy gát megépítése előtt a Nílus áradása elöntött.





Az én első fogásom rendeszeresen tojásrántotta volt, melybe 6 különböző itteni, általam ismeretlen fűszert raktak a sajton kívül. Mindig ehhez a kedves pincérhez mentem. Amint meglátott, már kérés nélkül készítette is mosolyogva nagy Jambót köszönve a fekete atyafi.





Jellemző kép: egy idős muszlim, aki egyáltalában nem törődik azzal, hogy célzottan őt fényképezem.






Alapszabály: a férfihez nem méltó a munka! Csakis a zebucsorda őrzése és a harc a férfiak feladata. Valamikor valóban sokat harcoltak más törzsekkel: azokat kirabolták, állataikat elvették, a jó legelőről elűzték őket, sőt még asszonyaikat is elbitorolták. Ma már inkább csak vadállatokkal, főként az oroszlánokkal bajlódnak, ha azok a legelésző gulyáikat megtámadják.




Mi történik, ha valaki megözvegyül? Kié lesz a pénzen vett asszony, ha a férj meghal? A magukra maradt özvegyeknek bizony nem kell törniük magukat új férj után, mert ősi törzsi szokás szerint valamennyi feleség a megboldogult legidősebb fiútestvérének a tulajdonává lesz! A kötelező öröklés alól csak a gyermektelen asszonyok kivételek, mert ők választhatnak, hogy maradnak-e az új férj mellett, vagy visszatérnek a szülői házba. Vajon szerencsés flótás-e, aki 5-6 de olykor akár 10-15 feleséget is örököl? Gondoljunk csak arra, lehet, hogy ezek akár 10-15 évvel is idősebbek, mint a mázlista örökös...





Tanzánia területe tízszer nagyobb hazánkénál, és lakói 97 százaléka bantu néger. Az Egyesült Köztársaság 1964-ben jött létre Kelet-Afrikában két ország, nevezetesen Tanganyika és Zanzibár összeolvadásából. Az ország hivatalos nyelve az angol, de a közhasználati nyelv a szuahéli.






A helybéli hölgy direkt elfordítja a fejét, nem akarja, hogy fényképezzem.
 




A különböző törzseket az öltözékükről lehet megismerni. A tuaregek pl. hosszú, fehér gyolcsszalaggal tekerik körül a fejüket a tűző nap ellen. Ugyanakkor a testüket csaknem földig érő fehér vászon lebernyeg borítja.



2013. május 27., hétfő

Moszkva 14.

  IRÁNY MOSZKVA! (1960)
Epilógus




Sok régi étteremben megtalálható a szökőkút, mindenütt kedves, mélabús orosz melódiák szórakoztatnak. Ha egy szórakozóhely vagy étterem megtelik, amíg nem ürül hely, oda nem lehet bemenni.





Az asztalokon többnyire sört és palackozott limonádét láttam a nálunk szokásos bor helyett és a sült csirke fogyasztásakor a kés és villa mellett bizony a kezüket is gyakorta igénybe veszik egy-egy comb megfogására...





Hotel Cosmos
Ha elsétál az ember egy étterem előtt, de főként ha belép oda, egy jellegzetes fűszerillat csapja meg az orrát, mely teljesen más, mint a mi éttermeink ételszaga.





A sok járkálás után mi is megéheztünk, és átmentünk a Hotel Armenijába.





Wickey és Iréne már ott ültek a megszokott asztaluknál sok-sok csomaggal. Mivel az állami üzletek vasárnap délelőtt is nyitva tartanak, így ők erre a napra tették a bevásárlást.





Vörös tér
Ünnepi ebéd van! Egy nemzeti eledelnek számító leves, benne sok bogyóval. A leves kesernyés, savanykás, nem is bírtam megenni.





Wickey buzdítására beleharaptam egy bogyóba, de már - bocsánat - ki is köptem, mert még a hátam is beleborzongott, annyira rossz volt...





Wickey hitvány gyereknek nevezett, mert bizony ő a bogyókat hősiesen mind megette.





Nem sokáig nevetett azonban rajtam, mert Olga, a tolmácsunk feláll, és figyelmeztet bennünket, hogy a bogyókat nem kell megenni, azok csak ízesítik a levest. Most tehát Wickey arca fanyalodott el...





Hotel Moszkva
Próbáltam agitálni Olgát, hogy hozzon összeköttesébe egy állatorvossal, Wickey pedig orvos lévén egy kórházba szeretett volna elmenni.





Nem, lehetetlen a kívánságunk, válaszolta Olga rendkívül határozottan minden megokolás nélkül...







2013. május 26., vasárnap

A szarvasmarhák kokcidiózisa


ÚJABB HATÉKONY ELJÁRÁS A SZARVASMARHÁK KOKCIDIÓZISÁNAK LEKÜZDÉSÉHEZ
A kokcidiumok, ezek a parányi kórokozók számos állatfaj nagyon súlyos megbetegedését, sőt elhullását, valójában nagyfokú gazdasági veszteséget okozhatnak. A csirkéknél, valamint a házinyúl- és sertésállományokban okozott megbetegedésekről, az okozott veszteségekről, a betegség oktanáról, a gyógykezelésekről, valamint a bántalom megelőzési lehetőségeiről a Kistermelők Lapja régebbi számaiban már részletesen beszámoltunk.
Nem szóltunk azonban ez ideig a szarvasmarhák, főleg pedig a borjak kokcidiumos fertőzöttségéről, pedig a bántalom a borjakban is nagyfokú veszteségeket okozhat. Ez súlyos klinikai tünetekkel, csillapíthatatlan, sokszor véres hasmenéssel, étvágytalansággal és a fejlődésben visszamaradottsággal jár.
A betegség gyakoriságára utal, hogy egy hazai felmérés során, amikor egy véletlenszerűen kiválasztott hazai szarvasmarha-telepen vizsgálatokat végeztek a kokcidiózisos fertőzöttség megállapítására, a telepek 74%-ában találtak Eimeria oocisztákat. A patogén Eimeria bovis és Eimeria zuernii fajok közül legalább egy jelen volt minden vizsgált telepen, és 118 (48,2%) állat bélsarában voltak kimutathatók.
A bántalom nemcsak hazánkban, de világszerte előfordul. Jelentőségére utal, hogy már több mint két évtizeddel ezelőtt világszerte 700 millió dollárra becsülték a gazdasági veszteséget (FITZGERALD, 1980), de napjainkban a kokcidiózis kártétele feltehetően jelentősen meghaladja a fenti értékeket.
Ezt bizonyítja a közelmúltban lezajlott eset is, amikor egy csaknem másfél ezer egyedből álló hazai szarvasmarha-állományban, annak felismeréséig és a hatékony gyógyszer gyógyító és megelőző alkalmazásáig súlyos gazdasági veszteséget okozott a fertőzöttség. A borjak a fejlődésben elmaradtak, étvágytalanná váltak és súlyos hasmenés lépett fel az állományban.
Tudni kell, hogy többféle egyéb betegség is okozhat hasonló tüneteket a borjak között, melyeket baktériumok – és itt mindenekelőtt meg kell említeni az Esherichia coli okozta hasmenést – vagy éppenséggel vírusok idéznek elő. Az elmondott tünetek észlelésekor mindenekelőtt ezekre a nagyon gyakran előforduló bántalmakra szoktunk gondolni, és legkevésbé a kokcidiózisra, pedig amint látjuk ez a parazita is hasonlóan súlyos veszteségeket okozhat.
Miután az említett gazdaságban az antibiotikumok hatástalannak bizonyultak, a kezelő állatorvos elvégeztette a kokcidiumos fertőzöttség megállapítására irányuló laboratóriumi vizsgálatot. Ennek során derült ki, hogy a fiatal borjak között fellépett súlyos gazdasági veszteséget, sőt elhullásokat is okozó bántalmat a patogén kokcidiumok által okozott fertőzés idézte elő.
A kezelő állatorvos az egész állományt megkezelte egy újabban forgalmazásra került hatékony gyógyszerrel (Baycox), mellyel nemcsak azt érte el, hogy a klinikai tüneteket mutató állatok meggyógyultak, de megszűnt az elhullás, és ami gazdasági szempontból ugyancsak rendkívül fontos, a súlygyarapodás is az elvárható, kívánt mértékűre emelkedett. A kolléga szóbeli közlése szerint az előny 163g / nap volt a súlygyarapodást illetően – a gyógyszerelés után – és elmondta, hogy egy borjú kezelési költsége átlagosan 1939 forintot tett ki.
MIT KELL TUDNI A KOKCIDIUMOKRÓL?
A kokcidiumok apró, spórás véglények, melyek a háziállatok belének, epeutainak és veséjének hámjában élnek. A kokcidiumos fertőzöttség igen gyakori, alig van juh, sertés, szarvasmarha, házi- és vadnyúl vagy baromfi, amelynek bélsarában – legalábbis elvétve – ne lehetne néhány oocisztát találni. Súlyosabb megbetegedések leginkább csak fiatal állatok között és bizonyos segítő körülmények behatására jelentkeznek.
A kokcidiumok fejlődésében az ivaros és az ivartalan szaporodás váltakozik. A bélsárral kiürült oocisztákban („peték”) elegendő meleg, nedvesség és oxigén jelenlétében sporociszták, majd ezek hasadása után sporozoiták fejlődnek.
Ha az ilyen módon sporulált oociszta takarmánnyal vagy ivóvízzel a gazdaállat emésztőcsövébe jut, az oociszta burka felnyílik, a kiszabadult sporozoiták behatolnak a bél nyálkahártyájának a hámsejtjeibe, ahol kerekded képletekké, schizontákká alakulnak.
A schizonta csakhamar több, esetleg sok száz apró részre, merozoitára hasad, amelyek kirajzanak a közben tönkrement hámsejtekből a bél üregébe. Ez az ivartalan szaporodás vagyis schizogonia, mely az Eimeria fajokkal történt fertőzés esetén gyors, ugyanis az első schizogonia időtartama 24-60 óra.
A merozoiták behatolnak a szomszédos nyálkahártyarészek hámsejtjeibe, ahol belőlük újra schizonta, ebből pedig ismét számos merozoita keletkezik. Az egész schizogoniás folyamat több napig is eltart, majd ez az ivartalan szaporodás néhány ízben megismétlődik.
Ezután a merozoitáknak csak kis része folytatja a schizogoniát, túlnyomó része ivaros egyeddé alakul. Egyesek nagy, kerekded makrogametocitává, mások pedig jóval kisebb mikrogametocitává alakulnak.
Ezekből lesz a makrogameta, a női gameta, ivarsejt, valamint hasadás útján számos, a bél üregébe kirajzó mikrogameta, hím gameta képződik. A makrogametából a mikrogametával való megtermékenyülés után képződik az oociszta, mely a bélsárral a külvilágra ürül.
A KÓROKOZÓ
A szarvasmarhákban talált Eimeria fajok közül a legnagyobb kórokozó képességgel rendelkező legfontosabb fajok az Eimeria zuernii és az Eimeria bovis, melyek legfőképpen a fiatal szarvasmarhákat betegítik meg 3 hetestől 12 hónapos korig.
A parazita fertőzőképes alakja az oociszta, amely a beteg és a fertőzést tünetmentesen hordozó szarvasmarhák bélsarával kerül a külvilágra.
Az oociszta rendkívül nagy ellenálló-képességgel rendelkezik, nedves és hűvös helyeken hosszú ideig is fertőzőképes maradhat.
Amint arról már részletesebben is szó esett, miután a borjú szájon át felvette az oocisztát, bélcsatornájában 3-5 nap alatt sporozoiták szabadulnak fel, melyek azután behatolnak a gazdasejtbe és számos alkalommal ivartalanul osztódnak. Eközben minden utód egy másik bélhámsejtbe jut, majd ez a ciklus többször megismétlődik. A parazita-stádiumok megsokszorozódása miatt nagyszámú bélhámsejt elpusztul.
Mintegy 16 nap elteltével az ivartalan ciklus leáll, és a vastagbélben kezdetét veszik a hím- és női ivarsejtek keletkezése. Miután pedig a hímivarsejt megtermékenyíti a női ivarsejtet, egy oociszta jön létre, amely néhány nap múlva kiszabadul a felrepedő hámsejtből és a bélsárral a külvilágra ürül.
Oociszták ezrei ürülhetnek egy fertőzött állat bélsarával, melyek mindegyike érett állapotban 8 fertőzőképes sporozoitát tartalmaz.
A praepatens időszak (= a nyilvánvaló válást megelőző szakasz, vagyis az az időszak, amelyben az élősködők érése, fejlődése folyik, és amely befejeztével a fertőzés, esetünkben az oociszták kimutathatóvá válnak, majd a fertőzés patenssé, vagyis nyílttá, nyilvánvalóvá alakul) az Eimeria bovis esetében 17-22 nap, az Eimeria zuernii fertőzés során pedig 16-19 nap. Ennek a kezelések szempontjából is jelentősége van.
A FERTŐZŐDÉS
Az oocisztáknak az állatok környezetében való feldúsulásához a mínusz 7 és plusz 37°C közötti hőmérséklet a kedvező. Igaz, hogy sporulálatlan formában a kiszáradást nehezen tűrik, de a sporulált oociszták megfelelő körülmények között akár hónapokig is életképes, fertőzőképes állapotban maradhatnak.
A fogékony állatok a sporulált oocisztákkal szennyezett takarmány vagy ivóvíz elfogyasztása során, vagy a borjúnevelők berendezési tárgyainak nyaldosása folytán, esetleg legelés közben fertőződhetnek.
Leginkább a nedvesebb, mélyebb helyeken való legeltetés során következik be a fertőzés, vagy akkor, ha az állatok a legelő mélyedéseiben összegyűlt vízből isznak.
Az istállófertőzés bekövetkezhet akár úgy is, hogy a hasmenéses állatok mögött szétfröccsenő bélsár szennyezi az almot, és a szomszédságban levő takarmányt, vagy akár ha a trágyahordásra használt villával takarmányoznak.
TÜNETEK
Amint már említettük főként a fiatal szarvasmarhák betegszenek meg 3 hetestől 12 hónapos korig. A kokcidiózis súlyossága több tényezőtől is függ. Ezek közé tartozik a borjak által felvett oociszták száma, az állat életkora, valamint hogy melyik kokcidium faj támadta meg az állatot.
A bántalom tünetei: bágyadtság, étvágytalanság, fokozott vízfogyasztás, lázas állapot. Nagyon gyakori a hasmenés, mely súlyossága változó, nevezetesen a híg, vízszerű bélsár ürítésétől a véres hasmenésig terjed. A hasmenés bűzös, a bélsárban gyakran vércsíkos, véres-nyálkás cafatok ürülése látható, amely szennyezi a farok és a far bőrét is.
A kokcidiózisban beteg állatok a vastagbél és a végbél irritációja miatt gyakran görcsösen erőlködve próbálnak bélsarat üríteni. A tenesmus (=erőlködés) következtében néha végbélelőesés és elhullás is bekövetkezhet. Akár exszikkózis (=kiszáradás) senyvesség is bekövetkezhet.
A túlélő állatok testsúlya egyéves kor után átlagosan akár 22-27 kg-mal is kisebb lehet.
A betegség rontja a felnőtt állatok későbbi reprodukciós teljesítményét és tejhozamát is.
A kokcidiumok súlyos elváltozásokat idéznek elő a bél nyálkahártyájában, a bélben előidézett károsodás pedig utat nyitnak a másodlagos baktériumos fertőzések során a kórokozók behatolására.
A kokcidiózis enyhe eseteiben jelentkező hasmenés csak enyhén vagy egyáltalán nem véres. Az ilyen esetekben jelentkező étvágytalanság kondícióromláshoz és növekedésbeli visszamaradáshoz vezet.
MIT LÁTUNK A BONCOLÁSKOR?
A vastagbelekben és különösen a végbélben a tartalom híg, esetleg habos, szürkésvörös vagy barnásvörös, máskor véres, nyálkás nagyobb alvadékokkal. A béltatalom rendszerint igen bűzös, sokszor eves szagú. A vastagbelek hátulsó szakaszában és a végbélben a nyálkahártya duzzadt, kipirosodott.
A hurutostól a diphteroidig fokozódó súlyosságú bélgyulladás (diphteroid = a fibrines gyulladás mélyre terjedő formája), a nyálkahártya megvastagodása, eróziója (=kimaródás), gyakran pontszerű, esetleg kiterjedt vérzések figyelhetők meg.
A nyálkahártya hám- és mirigysejtjei elhaltak, és a szövettani vizsgálat során a kokcidiumok fejlődési alakjai (schizonták, merozoiták, gamoniták, oociszták tűnnek szembe.
ORVOSLÁS – VÉDEKEZÉS
1. A BAYCOX BOVIS nevű készítmény 3 ml/ttkg mennyiségben szájon át adagolva csökkenti az oociszták ürítését és a hasmenéses gondokat. Megszakítja a kokcidiumok fejlődési ciklusát és elősegíti a betegek felépülését.
2. A prepatens időszak alatt végzett kezelés meggátolja a klinikai tünetek megjelenését.
3. Ajánlatos egy csoport minden egyes állatát egyidőben kezelni.
4. Nagyon fontos, hogy az állatok takarmányozási igényét maradéktalanul kielégítsük, és gondot fordítsunk a megfelelő vitaminellátásra.
5. A gyógyszeres kezelés mellett nagyon fontos a jó higiéniás körülmények biztosítása (takarítás, fertőtlenítés stb.) és a zsúfoltság megszüntetése.
6. Figyelemmel kell lenni az elősegítő tényezőkre, melyek a betegség fellépésében szerepet játszhatnak (átcsoportosítás, szállítás, takarmány-változtatás, időjárási tényezők stb.).
7. A véres hasmenés csillapítására palliatív (=a betegségi tüneteket enyhítő) kezelést is célszerű alkalmazni (adstringens stb.).
MIKOR KELL GONDOLNI A KOKCIDIUMOS FERTŐZÖTTSÉGRE?
1. Amikor az előbbiekben leírt klinikai tünetek mutatkoznak, főként a fogékony korcsoportban.
2. A bántalom antibiotikumos gyógykezelésre nem reagál.
3. Gyenge a súlygyarapodás, száraz, durva az állatok szőrzete.
A kórokozó kokcidiumok kimutatása a bélsárból történik, mely során a végbélből állatonként legalább 1 dkg mennyiséget kell a laboratóriumba küldeni.
A fertőzöttség megállapításával és a gyógyszerezéssel kapcsolatban a kezelő állatorvos utasítása szerint kell eljárni.
A kokcidiózis súlyos gazdasági veszteséget okozhat, érdemes rá odafigyelni!
(A cikk megjelent dr. Radnai István tollából a Kistermelők Lapjában 2007-ben.)

2013. május 25., szombat

Moszkva 13.

IRÁNY MOSZKVA! (1960)
A kijevi luxushotelban



Szomorú, csepergős időben érkeztünk ki a moszkvai repülőtérre: sírva búcsúzik tőlünk a nagyváros. Eszembe jutnak a régi útleírások, melyeket Moszkváról olvastam, és bennem is megérlelődik az őszinte konklúzió: ez a város gigászian nagyot fejlődött! A Kárpátok felett vihar tombol, mondja a pilótánk, lehet, hogy nem tudunk elindulni. Késéssel ugyan, de megjön az engedély. Előáll az IL-14 mintájú, kétmotoros masina. Ugyanaz a gép, melynek egy hete egyik motorja Isztambul és Budapest között felmondta a szolgálatot, és csak egy motorral hozta haza utasait.






A felhők alatt repülünk, erről a gépről jól látható a táj, előbb a végeláthatatlan erdőségek, majd a hatalmas, ukrajnai rónaság. Tisztán kivehetők a falvak makettjei és az összekötő utak. Mint ahogy Magyarországon minden falu jellemzője a kiemelkedő templomtorony, addig az orosz falvakban két vagy több hosszú, fehérre meszelt épület jellemző. Nyilván a kolhozistállók. Ez a kis gép sokkal jobban ki van téve a léghullámzásnak, mint az IL-18-as, le-föl majd jobbra-balra dobálja a légáram. Nem engednek át bennünket a Kárpátokon, Kijevben le kell szállnunk.





Estére érkezünk meg. Már itt is szakad az eső, dörög, villámlik. Míg a kijevi képeket nézzük, folytatom a történetünket. A légipályaudvar hatalmas, földszintes épület. Az előcsarnokban postahivatal, majd két nagy, elsötétített váróterem következik, tábori ágyakon és fotelokban alvó emberekkel. Rövid közelharc után ketten szerzünk egy fotelt és egy tábori ágyat. Azonnal ledőltem ruhástól. Bármilyen fáradt is voltam azonban, nem volt olyan könnyű elaludni, mert először is kényelmetlen volt a hely, közben a ruhámat is kímélni akartam, ehhez járult még az, hogy állandóan járkáltak, a Mű-nőék pedig fojtott hangon beszéltek (lehet, hogy a moszkvai élményeiket emlézték éppen a francia turistákkal, mert időnként kuncogásuk nyílt röhögéssé fajult, mígnem Béla bácsi rendre intette őket. Lenke néni nem messze egy tábori ágyon feküdt, Béla bácsi pedig a toalettasztalra mászott fel.





Bartulovnét, a jól kozmetikázott, vörös hajú hölgyet úgy megihlette az alkalmi Ámor, hogy csoportbeli gavallérját nyugalmazva, gépünk egyik jóképű felszolgálójával evakuálta őt a sötét, esős kijeivi éjszaka... Ő járt a legjobban: neki nem volt gondja a pihenés kellékeire! Végre csend van, elszunnyadok. Hirtelen egy csattanás, egy puffanás, majd Lenke néni fojtott hangú rágalomözöne ébreszt fel, amit Béla bának adresszál. Az történt ugyanis, hogy az ágy összecsukódott, Lenke néni pedig leesett. Úgy van! Ki lehetett ennek is az oka? A FÉRJ. Így kap köszönetet az ágy megszerzéséért, összeállításáért, majd a teljes fekhely átengedéséért. A szentleckét a Mű-nőék hangos hahotája követi. És itt a lehetőség, ahol a férj is kiadhatja a mérgét: akkorát kiáltva utasítja rendre őket, hogy csaknem beleremeg a terem a keserű-ordító kurjantásba a csendes, csepergős kijevi éjszakába. Sürgősen rendbehozza Béla bá az ágyat, majd visszamászik a kemény toalettre és miután mégiscsak sikerült dühét kitölteni valahol, hamarosan nagyokat horkolva álomba szenderül. Újra csendes minden, csak az eső monoton kopogása hallatszik...




Már világos van, amikor felébredek. Különös látvány fogad! (Az éjjel tudniillik sötét volt a teremben, csak sejteni lehetett a tárgyak körvonalait, de látni semmit sem lehetett.) A legkülönfélébb lehető és lehetetlen ülő és fekvő alkalmatosságokon gubbasztó, kuporodó, álmos, gyűrött emberek. Mintha egy hatalmas orgia után nők és férfiak, házasok és nem házasok összegabalyodva - mindegy, hogy ki és hol fekszik, csak egy kis hely legyen, ahol fejét pihenőre hajthassa...





Csak három ember hiányzik a vert seregből, a vörös hajú (k)úriasszony és a Rosenberg házaspár. Rosenbergéknek már nem jutott odabent semmiféle ülő vagy fekvő alkalmatosság, kint töltötték hát az éjszakát a peronon egy padon. Toalettet keresek... Nincsen víz! A vécék agyonhasználva, lehuzatlanul, undortkeltőek. Sorbaállás után lehet csak bejutni. Szerencsémre a mosdóban még sikerül annyi vizet csöpögtetnem, hogy megmosakodhassam - ez azonnal felélénkít.





Az ég kitisztul, a Nap aranyos korongja előbukkan, a gépmadár pedig indulásra készen áll. És elbúcsúzunk Kijevtől is. Ugye csinosak ezek a lányok? Megláthatod őket te is Kijevben, de ha ott jársz, lehetőleg ne a Tranzit szállóban töltsd az éjszakát!